Wykład prof. dr hab. Adama Pronia
Dodano: 2014.04.23
POLSKIE TOWARZYSTWO CHEMICZNE ODDZIAŁ w BIAŁYMSTOKU
zaprasza na wykład
Prof. dr hab. inż. Adama Pronia
z Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej
pt: „Półprzewodniki i metale organiczne w 13 lat po nagrodzie Nobla.Zasady projektowania, metody syntezy, właściwości spektroskopowe, elektrochemiczne i strukturalne oraz zastosowanie w elektronice”
Wykład odbędzie się dnia 30 kwietnia (środa) 2014 r. o godzinie 10.00 w sali nr 124 Instytutu Chemii przy ul Hurtowej 1.
Serdecznie zapraszamy.
Prof. dr hab. inż. Adam Proń
Politechnika Warszawska
Profesor Adam Proń jest absolwentem Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. W 1980 r. uzyskał tytuł doktora na Uniwersytecie Pensylwańskim w Filadelfi pod kierunkiem laureata Nagrody Nobla z 2000 r. Alana G. MacDiarmida. Od 1980 roku pracuje na Wydziale Chemicznym Politechniki Warszawskiej, gdzie w 1988 r. obronił pracę habilitacyjną, a w 1993 otrzymał tytuł profesora. W latach 1989-1996 pracował również w AGH. W latach 1991-1993 dzielił swój czas pomiędzy Polskę i USA, gdzie został zatrudniony w UNIAX Corporation w USA (obecnie oddział DuPonta). Od 1998 pracował na stanowisku dyrektora badawczego w Komisariacie Energii Atomowej w Grenoble, zachowując równocześnie 1/4 etatu na PW. Po przejściu na emeryturę we Francji, w marcu 2012 r. zatrudnił się na pełny etat na Wydziale Chemicznym PW, gdzie kieruje grupą badawczą zajmującą się chemią materiałów i nanomateriałów. W 2002 roku został laureatem Nagrody Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, a w 2011 - otrzymał Medal Jana Zawidzkiego przyznawany przez Polskie Towarzystwo Chemiczne za osiągnięcia w dziedzinie chemii fizycznej. Pionier badań ad polimerami przewodzącymi w Polsce. Redaktor regionalny czasopisma "Synthetic Metals" wydawanego przez oficynę Elsevier. Przewodniczący Warszawskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Chemicznego. Autor około 300 prac naukowych publikowanych w pismach "Journal of the American Chemical Society", "Advanced Materials", "Advanced Functional Materials", "NanoLetters", "Chemistry of Materials", "Physical Review Letters" i innych. Współtworzył kilka międzynarodowych patentów z dziedziny chemii inżynierii materiałowej, a także uzyskał kilkanaście grantów od polskich i europejskich instytucji badawczych oraz grantów przemysłowych finansowanych m.in. przez korporacje Hitachi i Hutchinson i inne. Obecnie zajmuje się syntezą i badaniem właściwości półprzewodników organicznych oraz ich zastosowaniem w elektronice i optoelektronice. Drugi nurt jego badań dotyczy otrzymywania organiczno-nieorganicznych nanomateriałów hybrydowych.