• Wybierz język:

Uniwersytet w Białymstoku PTChem
Autor projektu: prof. Marek Budzyński

Stare wino i magnetyczny rezonans jądrowy

Zdarza się, że butelka wina cenionej marki i dobrego rocznika warta jest tysiące dolarów. Smak takiego wina zależy jednak od jakości korka. Jeśli do wnętrza butelki przedostanie się powietrze, napój skwaśnieje i koneser przekona się w domu, że zakupił bardzo kosztowny ocet. Nie było dotąd sposobu na ocenienie stanu wina bez otwierania butelki.

Chemicy z Kalifornijskiego Uniwersytetu w Davis (University of California, Davis) postanowili użyć do tego celu metody jądrowego rezonansu magnetycznego.

Bakterie, występujące w winie, zamieniają alkohol w kwas octowy. Wykorzystują do tego tlen, pochodzący z powietrza. Dlatego odkorkowane wino szybko kwaśnieje. Jeśli korek jest szczelny, bakterie zużywają wyłącznie niewielką ilość tlenu znajdującą się w butelce. Nie wpływa to na smak wina. Ale jeśli przez nieszczelny korek do butelki przeniknie powietrze, wino zamieni się wkrótce w niezdatny do picia ocet.

Badanie przy pomocy magnetycznego rezonansu jądrowego, często stosowane w medycynie, jest w stanie bardzo precyzyjnie wykrywać obecność różnych pierwiastków i pozwala ocenić ich ilość. Amerykańscy chemicy skonstruowali urządzenie, w którym w sam raz mieści się butelka wina. Stwierdzili, że dzięki metodzie magnetycznego rezonansu jądrowego są w stanie bardzo precyzyjnie zmierzyć ilość wody, etanolu i kwasu octowego w zamkniętej butelce.

Przy pomocy swojego urządzenia przebadali wino Cabernet Sauvignon ze zbiorów Wydziału Uprawy Winorośli i Enologii (Department of Viticulture and Enology) swojego macierzystego uniwersytetu. Zepsute okazały się wina z lat 1950, 1960 i 1968, podczas gdy zawartość butelek z lat 1956, 1970, 1977 wciąż nadawała się do picia. Stan korka w żadnym wypadku nie pozwalał na jednoznaczną ocenę jakości wina. Uczeni stwierdzili przy okazji, że nie ma wyraźnego związku między wiekiem wina a zawartością w nim octu i alkoholu.

Badacze starają się obecnie opatentować swój wynalazek. Sądzą, że może się on okazać bardzo użyteczny. Zainteresowani powinni być szczególnie sprzedawcy i kolekcjonerzy rzadkich win.

Przejdź do strony głównej.