Ślimacza toksyna lepsza niż morfina

Australijscy naukowcy zbadali właściwości przeciwbólowe toksyny wytwarzanej przez stożki - morskie ślimaki z rodzaju Conus. Mięczaki te zamieszkują morza strefy tropikalnej. Są drapieżnikami, polują na małe ryby paraliżując je wstrzykiwanym jadem. Może on być również niebezpieczny dla ludzi, jednak, jak wynika z badań zespołu z Uniwersystetu w Melbourne, tylko w dużej ilości. Odpowiednio rozcieńczony - może być środkiem przeciwbólowym 10 000 razy mocniejszym niż morfina. Co ciekawe, dotychczasowe doświadczenia na szczurach pokazują, że prawdopodobnie nie powoduje on uzależnienia. Nie stwierdzono też efektów ubocznych jego stosowania. Substancja zawarta w jadzie stożka została opatentowana pod nazwą ACV1, a jej wyjątkowe właściwości zostaną przedstawione na odbywającej się w najbliższym tygodniu konferencji "Venoms to Drugs 2002" w Australii. Naukowcy twierdzą, że ACV1 nie tylko osłabia ból, ale również przyspiesza gojenie się uszkodzonych nerwów. Być może właśnie ta substancja będzie skuteczna w leczeniu chorób którym towarzyszy chroniczny ból, takich jak nowotwory, reumatyzm oraz uszkodzenia kręgosłupa, ból na który dziś nie ma recepty. ACV1 blokuje tak zwane receptory nikotynowe komórek nerwowych przekazujących odczucia bólu. Kolejne testy na zwierzętach pozwolą ustalić, czy substancja rzeczywiście nie powoduje niepożądanych efektów ubocznych i uzależnienia.

Autor: Marta Fikus, "Ekspres Naukowy"