Jan Czochralski – genialny uczony, niedoceniony przez rodaków
Dodano: 2013.11.27
W dniach 14-25 października 2013 miała miejsce wystawa upamiętniająca życie i osiągnięcia prof. Jana Czochralskiego, zorganizowana przez Białostocki Oddział PTChem przy współpracy z Biblioteką Główną Uniwersytetu w Białymstoku. Eksponaty na wystawę zostały udostępnione przez Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Otwarciu wystawy towarzyszyły wykłady wygłoszone przez dr hab. Stanisława Witkowskiego, prof. UwB oraz dr hab. Krzysztofa Szymańskiego, prof. UwB na temat niezwykłego życia znakomitego uczonego,
a także jego ogromnego wkładu w rozwój fizyki półprzewodników oraz przemysłu elektronicznego.
Profesor Jan Czochralski jest jednym z najbardziej znanych polskich naukowców na świecie. Jest także najczęściej wymienianym polskim autorem w literaturze światowej. Mimo tak wielkich osiągnięć jest bardzo niedoceniany przez rodaków i jest prawie nieznany w naszym kraju.
Był uczonym i wynalazcą, pionierem rewolucji elektronicznej. Bez niego nie byłoby wszystkich tych urządzeń,
w sercu których znajdują się układy z krzemu - telewizorów, komputerów, telefonów, robotów, kuchenek mikrofalowych, zegarków kwarcowych. Monokryształy krzemu otrzymywane jego metodą są wykorzystywane w przemyśle półprzewodników i pełnią fundamentalną rolę we współczesnej elektronice. Są stosowane w produkcji tranzystorów, diod, układów scalonych, mikroprocesorów.
Złożona i nie w pełni wyjaśniona działalność profesora w okresie II wojny światowej stanowiła podstawę do oskarżeń i do relegowania go z grona profesorów Politechniki Warszawskiej. Został obłożony infamią. Po wojnie osiadł w rodzinnej Kcyni na Pałukach, gdzie zmarł w 1953 roku. Pod koniec życia zajmował się produkcją różnego rodzaju wyrobów drogeryjnych i kosmetycznych.
Od kilku lat obserwuje się proces przywrócenia prof. Czochralskiemu dobrego imienia. 29 czerwca 2011 roku Senat Politechniki Warszawskiej ogłosił rehabilitację Czochralskiego, a na mocy Uchwały Sejmu RP z dnia 7 grudnia 2012r rok 2013 został ogłoszony Rokiem Jana Czochralskiego.
Warto również przeczytać artykuł w "Naszym Uniwersytecie" nr Nr 23 (30) str. 30
dr hab. S. Witkowski, prof. UwB