Czy nowy środek przeciwbólowy zastąpi morfinę?

Jak dotąd najskuteczniejszym z powszechnie stosowanych, lekiem przeciwbólowym, radzącym sobie nawet z wyjątkowo silnym bólem pozostaje morfina. Ma ona jednak wiele wad. Najważniejszą się oczywiście to, że powoduje uzależnienie, korzystający z niej chorzy skarżą się też na przewlekłe zaparcia, spadki ciśnienia krwi a niekiedy również problemy z oddychaniem. Nic więc dziwnego, że od lat prowadzone są badania mające na celu opracowanie leków pozbawionych tych wad. Na zebraniu Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego zespół badaczy z University of Arizona doniósł właśnie o pomyślnych wynikach badań jednego z takich eksperymentalnych leków. Bazą do jego wytworzenia była jedna z encefalin - neuropeptydów produkowanych naturalnie w organizmie, mających właściwości zbliżone do morfiny. Problemem utrudniającym zastosowanie znanych encefalin jako środków przeciwbólowych było istnienie bariery krew-mózg, która nie przepuszczała podawanych przez badaczy środków do mózgu - miejsca ich właściwego działania. Rozwiązaniem tego problemu okazało się glikozylowanie badanej encefaliny, czyli przyłączenie do niej reszty cukrowej. Tak zmodyfikowany związek przechodził przez barierę krew-mózg znacznie łatwiej. Podczas badań przeprowadzonych na myszach zmodyfikowana encefalina wykazała się dwu do trzech razy silniejszym działaniem przeciwbólowym od morfiny. Jednocześnie potraktowane nią myszy prowadziły normalny tryb życia, w przeciwieństwie do przytępionych zachowań zwierząt którym podano morfinę. Czy nowy środek będzie działał skutecznie również u ludzi? Do jego prób klinicznych prowadzi jeszcze daleka droga, i nawet jeśli wszystko pójdzie dobrze, odpowiedź na to pytanie poznamy za co najmniej 5 - 10 lat.

Autor: Weronika Śliwa, "Ekspres Naukowy"