Chemiczne wydarzenia roku
Grudzień jest zazwyczaj miesiącem różnego typu podsumowań i rankingów. Tradycję tę kultywuje tygodnik Chemical & Engineering News, wydawany przez największe towarzystwo naukowe na świecie - American Chemical Society. W dzisiejszym numerze omawia on najważniejsze wydarzenia roku 2001 w świecie chemii. Za takie uznano m.in.:
- stworzenie przez naukowców firmy IBM mikroskopijnej bramki logicznej (podstawowego elementu każdego procesora, umożliwiającego przetwarzanie informacji jako ciągów zer i jedynek). Tym razem udało się stworzyć bramkę z pojedynczej cząsteczki chemicznej. Dokonano tego przy użyciu tzw.nanorurek - zbudowanych z pojedynczych atomów węgla. Przewiduje się, że w przyszłości zastąpią one mikroprocesory zbudowane na bazie płytek krzemowych
- opracowanie techniki diagnozowania chorób prionowych jeszcze za życia chorego. Dokonał tego zespół Claudio Soto z Serono Pharmaceutical Research Institute w Genewie. Dotychczas było to możliwe dopiero po śmierci pacjenta.Wcześniej w jego organizmie nie było wystarczająco wielu prionów, by mogła je wykryć aparatura analityczna. Dr Soto opracował metodę namnażania chorobotwórczych białek poza organizmem
- wyprodukowanie plastiku, który sam się naprawia. Nowe tworzywo potrafi zasklepiać uszkodzenia powstałe w wyniku urazów mechanicznych, wpływu środowiska, czy starzenia. Materiał wytworzony przez chemików z University of Illinois może być wykorzystywany do budowy części samolotów, satelitów, ale też np. implantów stosowanych w medycynie. Szkoda, że nie znano go w czasach "Trabantów"
- stworzenie nowego typu katalizatora. Dotychczasowe urządzenia, instalowane np. na fabrycznych kominach, wytwarzały jako produkt uboczny duże ilości kwaśnych odpadów. Nowy katalizator, rodem z Uniwersytetu w Walencji, wytwarza jedynie wodę.
Przejdź do strony głównej.